Rozmowy wagi ciężkiej

Webinary bez filtra. O otyłości na serio.

We współpracy z Fundacją To się leczy prowadzę cykl rozmów, w których o otyłości mówimy szczerze, holistycznie i bez pudrowania rzeczywistości. Bierzemy na warsztat otyłość z każdej strony. Rozmawiamy o relacji z jedzeniem, o zajadaniu emocji, o aktywności (tej fizycznej, nie instagramowej), o stereotypach. O tym, jak się w tym wszystkim nie pogubić. Otyłość. Bez tabu. Bez lukru. Również od ciemnej strony. O bólu, wstydzie, bezradności… O systemie, leczeniu i naszych obawach. Ale też o tym, co pomaga: o wsparciu, faktach i nadziei. Z empatią i konkretami.

Zapraszam ludzi, którzy wiedzą, o czym mówią – lekarzy, psychodietetyczki, chirurgów, dietetyków, socjologów, pacjentów po i przed bariatrią, osoby z nadwagą, z historią, z doświadczeniem. Zero teorii. Samo życie.

Bo żeby coś się naprawdę zmieniło – trzeba zacząć rozmawiać. Obnażać problem. Wskazywać systemowe dziury i akcentować mocne strony leczenia. Nazywać rzeczy po imieniu. Stygmatyzacja, wyśmiewanie, szufladkowanie, obwinianie – to nadal codzienność wielu osób z otyłością.

Rozmawiamy, żeby w końcu nas usłyszano. Edukujemy. Wspieramy, bo bez wsparcia się nie da. Dajemy nadzieję – bo zmiana jest możliwa. To nie tylko rozmowy. To rewolucja w myśleniu…

Kliknij. Obejrzyj. Podaj dalej.

 


Dlaczego pacjenci boją się leczyć otyłość?

Tym razem zasiadłam „po drugiej stronie mikrofonu” obok specjalistów. Cóż, temat lekki nie jest. Wszystkich, którzy zmagają się z problemem „wagi ciężkiej” zachęcam do obejrzenia webinaru. Zestawienie zaproszonych gości wydaje się być mocno trafione, poznamy proces leczenia otyłości z perspektywy lekarza, psychologa i pacjenta… Zapraszam na wyjątkową rozmowę o lękach i obawach pacjentów oraz ich bliskich. Leczenie otyłości Na pytania odpowiadali:

  • prof. dr hab. n. med. Piotr Myśliwiec – I Klinika Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, ekspert BARIAlink – Międzynarodowego Forum Ekspertów Chirurgii Bariatrycznej, członek IFSO – Światowej Federacji Chirurgii Otyłości
  • mgr Agnieszka Węgiel – psycholog odchudzania, pierwszy w Polsce specjalista certyfikowany przez American Association of Bariatric Coucselors
  • Dorota Zygmunt – pacjentka bariatryczna, ambasadorska kampanii „W Nowym Kształcie”
  • moderacja: Marek Kustosz, Prezes Fundacji To Się Leczy

 


Lekka rozmowa o problemach wagi ciężkiej.

Gotowi na mocne uderzenie! Moja gościni – Dorota Wellman, ikona polskich mediów, znana z ciętego języka i bezkompromisowego podejścia, poruszyła temat otyłości jak żaden mój dotychczasowy rozmówca! Rozmawiałyśmy o lekkości w ocenianiu, o życiu „poza normą” i o tym, dlaczego nikt nie powinien się z tego tłumaczyć. Pomimo problemów technicznych warto się wsłuchać w tę rozmowę!

 


Psychoodchudzanie – od kontroli do czułej zmiany – czyli jak z głową podejść do ciała?

Kolejną moją gościnią jest fantastyczna babka – Natalia Jakuła: socjolożka, trenerka sportowa i terapeutka emocji. Obecnie pełni rolę trenera sportowo-mentalnego w szpitalu Medicover Wellness Wilanów, gdzie od lat wspiera pacjentów oddziału bariatrycznego. Jej praca łączy ciało i umysł – wszystko w ramach autorskiego programu psychoodchudzanie.
Łącząc swoje kompetencje, Natalia stworzyła system terapii odchudzania oparty na pokochaniu siebie, zrzucaniu emocjonalnych ciężarów i budowaniu zdrowej relacji z ciałem, jedzeniem i ruchem – poprzez zmianę myślenia, a co za tym idzie – działania.
Jest autorką książki „Ciałomentalnie” – całościowego, naukowo ugruntowanego spojrzenia na problem nadwagi, otyłości, zaburzeń odżywiania i nieudanych prób redukcji. To zaproszenie do odwagi – by zajrzeć w głąb siebie, także w te miejsca, które bywają ciemne, nieprzyjazne i przemilczane… Prawdziwa, poruszająca i motywująca rozmowa o jedzeniu, emocjach, ciele i wolności.
Zostań z nami. To rozmowa, po której możesz nie chcieć wrócić do starej wersji siebie.

 


JAKA JEST TWOJA WYMÓWKA rozmowa z #EwaBeFit odchudzaniu bez tabu

JAKA JEST TWOJA WYMÓWKA – o odchudzaniu bez tabu z Ewą Janas-Kajzar, dawniej wielbicielką słodyczy i specjalistką od wymówek, która pewnego dnia wzięła sprawy swojej wagi w swoje ręce i zrzuciła 25 kilogramów. Dokonała tego będąc mamą małych dzieci i równocześnie prowadząc własną firmę. Obecnie znamy ją jako fankę zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Ewa utrzymuje równowagę pomiędzy zachciankami a zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną, cieszy się dobrą formą, sylwetką i prawidłową wagą! Ty również możesz wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o siebie! Oglądaj z nami!


Postanowienia noworoczne – święty graal czy iluzja? Webinar z dietetykiem Mateuszem Machajem

Co roku obiecujesz sobie zmiany, ale zanim zdążysz się rozkręcić – motywacja gdzieś znika? Brak czasu, presja, zbyt wysokie oczekiwania… a może po prostu źle się do tego zabierasz? Ten webinar to porządny reality check. Razem z Mateuszem Machajem – dietetykiem, wykładowcą i specjalistą od zdrowych nawyków – rozkładamy na czynniki pierwsze, co tak naprawdę nas blokuje i co zrobić, żeby w końcu ruszyć z miejsca. Bez cukru: dlaczego motywacja to za mało i jak zbudować plan, który działa wtedy, kiedy Ci się nie chce. Mateusz łączy naukę z praktyką, mówi konkretnie, jasno i z energią, która nie motywuje na chwilę – tylko zmienia perspektywę. To nie była kolejna pogadanka „bądź lepszą wersją siebie”. To start, po którym wreszcie coś ruszy – na serio.

 


Jedz mniej, więcej się ruszaj!
Webinar z Anną Sankowską-Dobrowolską specjalistką w leczeniu otyłości

Osoby zmagające się z nadwagą i otyłością bardzo często słyszą tę radę. Spytałam więc naszego kolejnego gościa, czy to dobra i skuteczna rada dla każdego, czy też każdy z nas jest inny i być może jest to stereotyp i uproszczenie niełatwego procesu jakim jest redukcja masy ciała.
Webinar z obesitologiem – Anną Sankowską-Dobrowolską to doskonała okazja do rozwiania mitów i podjęcia dyskusji na temat złożoności problemu otyłości oraz różnorodnych strategii zarządzania nią. Czy „jedz mniej i więcej się ruszaj” jest właściwym kluczem do poszukiwanie skutecznych, holistycznych i indywidualnych podejść, które uwzględniają nie tylko aspekty dietetyczne i aktywności fizycznej, ale także zdrowotne, psychogiczne i społeczne czynniki wpływające na naszą wagę?

 


Czy można wyleczyć otyłość – webinar z dr n. med. Michałem Janikiem

O tym, czy można wyleczyć otyłość rozmawiałam z Michałem Janikiem, Doktorem Nauk Medycznych, Specjalistą Chirurgii Ogólnej, Chirurgiem Bariatrycznym, specjalizującym się w chirurgicznym leczeniu otyłości oraz chirurgii i medycynie estetycznej. Jest pasjonatem chirurgii bariatrycznej. Chętnie dzieli się wiedzą, przygotowuje i edukuje swoich pacjentów, bo twierdzi, że bezpieczna operacja to zadowolony pacjent i spokojnie śpiący chirurg.

 


Skuteczne leczenie otyłości – rola lekarza rodzinnego

Nie obiecywałam, że dziś będzie łatwo… Cały czas towarzyszą nam otyłościowe tematy tabu i bardzo mocno osadzone stereotypy. Jednym z nich jest ten, że lekarz rodzinny bagatelizuje nasz problem, zaleca: mniej jedz, więcej się ruszaj, albo mówi: powinna pani/ pan schudnąć… My, osoby z nadmierną wagą doskonale wiemy jak na nas to działa… Temat lekarza rodzinnego wraca podczas każdego webinaru. Dlatego bardzo się cieszę, że Janusz Krupa – specjalista medycyny rodzinnej, prezes zarządu Instytutu Człowieka Świadomego przyjął moje zaproszenie do rozmowy. Mam nadzieję, że nasze spotkanie trochę odczaruje wizytę pacjenta z problemem wagi w POZ. Być może ośmieli pacjentów do podjęcia kroku do leczenia, a lekarzom może odrobinę naświetli codzienne problemy i dylematy osób otyłych, które być może nie wypływają podczas pierwszej rozmowy…